ETU-Link Technology CO ., LTD.

Lista över produkter

Kontakta oss

: +86-755-2328 4603 : Sales@etulinktechnology.com : 4th Floor, C Building, JinBoLong Industrial Park, QingQuan Road, LongHua District, Shenzhen city, GuangDongProvince,China 518109
QSFP-40G-PSM4
QSFP-40G-PSM4 1310NM 2KM MPO TRANSCEIVER
  • Item NO.:EQ314X-3MCD2
  • Datahastighet:40G
  • Vågen längd:1310nm
  • Avstånd:2KM
  • Connector:MPO
  • Första:SM
  • DDM:Yes
  • Produktens ursprung:China
  • Utskeppningshamn:ShenZhen
  • Leveranstid:Please contact our sales for confirmatio
Ladda ner data
Om du vill veta mer om produktinformation, klicka här Adobe Reader
Ladda ner datablad
Produktdetaljer
EQ314X-3MCD2

40Gb / s QSFP + PSM4 MPO 2KM optisk sändare


 Fyra kanaler med dubbelsidig transceiver moduler

 Överföringshastighet upp till 11,2Gbit / s per kanal
 Upp till 2 km överföring av single mode fiber
 Låg strömförbrukning & lt; 2.5W, uppfyller klass 3
 Driftstemperatur: 0 till 70 ℃
 3.3V nätaggregatspänning
 Hot Pluggable QSFP formfaktor
 RoHS 6-kompatibel
 Enstaka MPO-kontaktdon

 Inbyggd digital diagnostisk funktion


tillämpningar

 Infiniband QDR och DDR sammanlänkar

 40G Ethernet

 Proprietary High Speed ​​Interconnections

 Datacenter


Beskrivning

EQ314X-3MCD2 är en fyrkanal, pluggbar, parallell, fiberoptisk QSFP + sändare för InfiniBand

QDR / DDR / SDR, 10G / 8G / 4G / 2G fiberkanal, PCIe och SAS Applications. Den QSFP fullduplex optiska modulen

erbjuder 4 oberoende sändnings- och mottagningskanaler, var och en med 10,3 Gbps-drift för en aggregerad data

hastighet på 40Gbps 2km med single mode fiber. Dessa moduler är utformade för att fungera över single-mode fiber

system som använder 1310nm DFB laser array. En optisk fiberbandskabel med en MPO / MTP TM-kontakt kan vara

ansluten till QSFP-modulens behållare. QSFP + PSM LR4 är en typ av parallell sändare som ger ökad porttäthet och totala systemkostnadsbesparingar.

Relaterade Taggar : QSFP-40G-PSM4 QSFP-40G-PSM4 2KM MPO Cisco 40G QSFP + PSM4

Tidigare:QSFP-40G-ER4 CWDM 40KM LC DDM TRANSCEIVER

Nästa:40G 100M QSFP + optiska sändtagare

Meddelande
*
Vänligen fyll i e-post
*
Fyll på ämnet
*
Fyll på innehållet
Relaterade produkter